×
≡ menu
POD HERBAMI LOGO

POD HERBAMI

Restauracja i Hotel  „Pod Herbami”

położone są w okolicy Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego oraz szlaku turystycznego „Kamienne Herby” w Pułankach, niedaleko Frysztaka.

Lokal znajduje się przy trasie głównej Rzeszów – Strzyżów – Jasło – Krosno.

 • Historia

  Pierwotnie była to szkoła wybudowana w latach 1958-1965 w ramach akcji społecznej "1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”

 • Nazwę szkół „tysiąclecia” nawiązano do obchodzonych uroczystości 1000-lecia Państwa Polskiego,
  przypadających na rok 1966. Hasło budowy „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” ogłosił Władysław Gomułka, 24 września 1958 r.
  W sumie w ramach akcji wybudowano 1417 "tysiąclatek", a jedną z nich była właśnie szkoła w Pułankach gdzie obecnie znajduję się Hotel Pod Herbami.
  Nazwa Hotelu nawiązuje do historii terenu i okolic, gdzie na szczycie góry wśród lasów granicznych znajduję się skała z wyrytymi herbami.
  Repliki tych herbów znajdują się na budynku hotelu, przy głównym wejściu.

 • Herb Dołęga

  herb 1
  Herb z okresu Dynastii Piastów. Rok powstania 1109-1120.

 • O powstaniu tego herbu mówi dwunastowieczna legenda:
  W czasach kiedy Bolesław Krzywousty z Prusakami wojował, rycerz Dołęga herbu Pobóg z zasadzki, wodza wojska Pruskiego tak dobrze z kuszy ugodził, że go z konia zwalił. Za tę przysługę od Króla do ojczystego herbu swego, wziął strzałę, a herb od imienia jego Dołęga został nazwany.

 • Herb Radwan

  herb 2
  Herb z okresu panowania króla z dynastii Piastów.
  Powstał w XI wieku.
  Herbem pieczętowało się 286 rodów.

 • Legenda głosi:
  Podczas wojny Bolesława Śmiałego z Rusią, wysłany na podjazd z niewielkim oddziałem rotmistrz Radwan, przypadkiem natrafił na obóz nieprzyjaciół. W czasie potyczki Rusini rozproszyli garstkę Polaków i odebrali im sztandar.
  Radwan, chcąc swoich żołnierzy podnieść na duchu, skoczył do pobliskiego kościoła, skąd wziąwszy chorągiew, ponownie zebrał rycerzy i uderzył na wroga. Rusini myśląc, że nadeszły posiłki na pomoc Polakom, zaczęli uciekać.
  Natomiast dzielny rotmistrz otrzymał herb z kościelną chorągwią.

 • Herb Topór

  herb 3
  Jeden z najstarszych szlacheckich herbów polskich
  Jego powstanie datowane jest na lata 1464–1480.

 • Ród Toporczyków w średniowieczu był jednym z najbogatszych i zajmował często drugie miejsce w Państwie po rodzinie królewskiej (m.in. funkcje wice-króla). Przypuszcza się, że pozycję swą zawdzięczali pochodzeniu od książąt Wiślan. Są też nosicielami dojrzałego chrześcijaństwa w czasach początku państwowości polskiej co zgadzało by się z faktami o wcześniejszym przyjęciu chrztu przez Wiślan. Doprowadzało to nieraz do konfliktu z rodziną Piastów.

 • logo

 • DANE ADRESOWE:

  Pułanki 110
  38-130 Frysztak

   

 • DANE KONTAKTOWE:

  tel. + 48 17 333 30 71
  email: recepcja@podherbami.pl

logo Script logo